تبلیغات
هوای تازه

هوای تازه
و ناگهان چقدر زود دیر می شود... 
تماس با ما
نویسندگان
نظر سنجی
به آثارکدام نویسنده علاقه ى بیشترى دارید؟

لینک های مفید
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

 

    دانلود رمان جین ایر


    

    شارلوت برونته 

    

   هفتمین كتاب از 100 كتاب برتر ادبیات جهان

    «شارلوت برونته» نویسنده رمان مشهور «جین ایر» و یكی از سه خواهر معروف ادبیات انگلستان «آن برونته» - نویسنده رمان «آگنس گری»- و «امیلی برونته» - نویسنده رمان «بلندی های بادگیر» - است كه هر سه آنها نه تنها به واسطه آثارشان بلكه به دلیل عمر كوتاه و غم انگیزشان صاحب شهرت اند. شاید همین زندگی غمبار آنها بوده كه تعبیری صادقانه از عشق را در آثارشان متبلور كرده است. به رغم آنكه پرداختن به چنین مقوله ای در ادبیات آن دوره انگلستان معمول نبوده است اما در طول ۴۰ سال گذشته هر روز بر شهرت «شارلوت برونته» افزوده شده است چرا كه منتقدان نظام مردسالارانه معتقدند «شارلوت» در آثارش زندگی زنانی ستمدیده را روایت می كند و بدین ترتیب اعتراض خود را به نمایش می گذارد.
    او در جایی از رمان «جین ایر» می نویسد: «اصلاً به این فكر نباش كه در جایگاهی برابر با آنها قرار گیری. همان كه می گذارند در كنارشان باشی از لطف آنها است. ثروت همیشه از آن آنها است و از آن تو هیچ. جایگاه تو فروتنی و تواضع می طلبد و تلاشی سخت كه از نگاه آنها قابل قبول به نظر برسی.»
    «جورج لوئیس» در گفت وگویی با «جورج الیوت»، «شارلوت» را اینگونه معرفی می كند: «دختری روستایی، ساده و كوتاه قامت كه ظاهری همچون خدمتكاران نحیف دارد.»
    «شارلوت برونته» ((Charlatte Brante در آوریل سال ۱۸۱۶ در شمال انگلستان متولد شد در روستایی به نام «سورنتون». سراسر چشم اندازهای زیبا و مناظر بدیع كه عمیقاً او را تحت تاثیر قرار داد و به قول خودش: «این طبیعت زیبا، آدمی را به سكوت و تنهایی دعوت می كند، به تجرد و تجربه حسی غریب كه تنها وقتی در دل طبیعتی به تو دست می دهد.» و شاید به همین دلیل بود كه او خیلی زود مادر و دو خواهر خود را از دست داد و دوران كودكی را در كنار «امیلی»، «آن» و تنها برادرش «برن ول» (Branwell) زیر نظر پدر و عمه ای مذهبی و سختگیر گذراند.
    این سه خواهر بیشتر وقت خود را در یكی از اتاق های طبقه بالای خانه كوچك شان می گذراندند و آنجا بود كه در بازی هایشان برای خود قلمروی خیالی می یافتند كه بعدها الهام بخش معروف ترین آثار ادبی شان شد. اما برخلاف این سه «برن ول» تنها پسر خانواده بهره ای از هنر و ادبیات نبرده بود و پس از آنكه بخت خود را در نقاشی و نویسندگی آزمود و به نتیجه ای نرسید به تدریس خصوصی پرداخت و مدتی را نیز در راه آهن مشغول شد اما به واسطه اعتیادش به الكل و تریاك شغل خود را از دست داد و پس از آنكه مدتی را نزد خواهرش«آن» بود، در جوانی از دنیا رفت.
    «شارلوت» برای تحصیلات ابتدایی به مدرسه ای روحانی فرستاده شد اما او پس از یك سال به دلیل شرایط سخت آنجا را ترك گفت و به مدرسه ای دیگر رفت.
    او پس از اتمام دبیرستان به افسردگی شدید مبتلا شد و در این حال بود كه تصمیم به انتخاب نویسندگی به عنوان یك شغل گرفت گو اینكه «رابرت ساوثی» در بیست ویكمین سالگرد تولد «شارلوت» او را نصیحت كرده بود كه «هیچ زنی نمی تواند از نوشتن امرار معاش كند.» «شارلوت» در سال ۱۸۴۲ به قصد یادگیری زبان های فرانسه، آلمانی و همچنین مدیریت به بروكسل سفر كرد و در همان دوران بود كه اولین مجموعه شعرش را با نام مستعار «كارر بل» (Currer Bell) به چاپ رسانید كه تنها دو نسخه از آن به فروش رفت. او پس از آنكه اولین رمانش با عنوان «استاد» نیز با موفقیت مواجه نشد نگارش رمان «جین ایر» را آغاز كرد كه در اكتبر سال ۱۸۴۷ به چاپ رسید و در مدت زمان كوتاه موفقیت و شهرتی بسزا برای «شارلوت» به ارمغان آورد.
    قهرمان داستان «جین ایر» دختری یتیم و فقیر است كه با تلاش بسیار موفق می شود به مقام معلمی برسد و مدارج افتخار را طی كند و پس از آنكه از عموی خود ثروتی به ارث می برد عاقبت زندگی مشتركی تشكیل می دهد. «شارلوت» پس از این موفقیت بزرگ رمان «شرلی» و سپس «ویلت» را به رشته تحریر درآورد. «شارلوت برونته» یك سال پس از انتشار آخرین رمانش در حالی كه برادر و خواهرش «امیلی» را در یك سال از دست داده بود، در ۳۱ مارس ۱۸۵۵ در حالی كه به تازگی ازدواج كرده و باردار بود در همان دوران و قبل از آن كه فرزندش متولد شود چشم از جهان فروبست.

جین ایر [Jean Eyre]. رمانی از شارلوت برونته (1) (1816-1855)، نویسنده انگلیسی، که در 1847 با نام مستعار کارر بل (2) منتشر شد. جین ایر بسیار زود پدر و مادرش را از دست می‌دهد و پس از آنکه ایام کودکی را در پرورشگاه دلگیر لوود (3) سپری می‌کند، با سمت مربی به خانه روچستر (4) می‌رود. برازندگی‌اش موجب می‌شود که توجه آقای خانه را به خود جلب کند و مورد احترام و اعتماد او قرار گیرد. آقای روچستر پس از اندک زمانی شیفته جین می‌شود. ولی جین، درست وقتی که می‌خواهد با او ازدواج کند، متوجه می‌شود که او پیش‌تر ازدواج کرده است و همسرش دیوانه است و روچستر او را در همان خانه مخفی کرده است. روچستر از جین درخواست می‌کند که همراه او بگریزد، اما مربی جوان از این کشف وحشتناک دل‌شکسته شده است. جین،‌ که در کار خود درمانده است، به تنهایی از آنجا می‌گریزد. او را بی‌هوش بر زمینی بایر می‌یابند. کشیش ریورز (5) و دو خواهرش جین را به خانه خود می‌برند و از او مراقبت می‌کنند. جین قصد دارد با کشیش ازدواج کند تا اینکه شبی به نظرش می‌آید که صدای روچستر را شنیده است. خبر می‌یابد که روچستر، چون می‌خواسته است همسرش را از میان آتشی که آن زن خود افروخته بود نجات دهد، بینایی‌اش را از دست داده است. پس، نزد او بازمی‌گردد و قبول می‌کند که با او ازدواج کند. این نخستین رمان شارلوت برونته همزمان با آگنس گری (6)، اثر خواهرش آن (7)، و بلندیهای بادگیر اثر امیلی به چاپ رسید. موفقیت این رمان چندان زیاد بود که اثر امیلی، با آنکه بدیع‌تر و پرقدرت‌تر بود، در آن زمان تقریباً نادیده گرفته شد. این محبوبیت به سبب جنبه ملودرامی آن و جستجوی تقریباً بیمارگونه هیجان و تأثر بود. با این حال،‌جین ایر محاسن بسیار دارد. همه شخصیتها با برجستگی تمام نشان داده شده‌اند و تحلیل عشق جین از هر نظر قابل توجه است.
مهشید نونهالی. فرهنگ آثار. سروش.
1.Charlotte Bronte 2.Currer Bell 3.Lowood 4.Rochester 5.Rivers
6.Agnes Grey 7.Anne.

دانلود این اثر برجسته تاریخ ادبیات در ادامه دانلود
حجم: 22 مگابایت
طبقه بندی: معرفی و دانلود 100 كتاب برتر ادبیات جهان،
برچسب ها: رمان جین ایر نوشته شارلوت برونته، جین ایر شارلوت برونته دانلود، دانلود رمان جین ایر، دانلود رمان جین ایر شارلوت برونته، دانلود بهترین رمان های جهان، دانلود رمانهای زیبا، دانلود برترین رمانهای عاشقانه،
[ سه شنبه 31 مرداد 1391 ] [ 05:02 ب.ظ ] [ اسیر ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ ادبی شعر داستان مینیمال اطلاعات عمومی زندگی کامپیوتر الکترونیک جامعه نرم افزار سخت افزار
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما: